Jak założyć bloga?

Założenie bloga nie jest trudne ani kosztowne.  Można to zrobić nie mając wiedzy technicznej czy umiejętności kodowania. W tym artykule przeprowadzę Cię krok po kroku przez proces tworzenia bloga na platformie WordPress.

Dlaczego WordPress?

Najczęściej popełnianym przez niedoświadczonych blogerów błędem jest wybór niewłaściwej platformy.

Wybór jednej z darmowych lub łatwych w konfiguracji platform może wydawać się uzasadnionym, ponieważ bardzo często na początku nie myślimy o możliwościach, które pojawiają się wraz z sukcesem bloga.  Musisz jednak wiedzieć, że zmiana platformy to bardzo pracochłonny i często kosztowny proces. Dlatego od początku warto wybrać profesjonalne narzędzie. 

Poniższy artykuł skierowany jest dla tych, którzy oczekują elastycznych rozwiązań, z możliwością rozwoju. Więcej na temat dlaczego WordPress.org jest najlepszą platformą blogową znajdziesz tutaj.

Jak założyć bloga? 

1. Instalacja.

Na starcie potrzebne Ci będą dwie, niezbędne dla każdej strony internetowej rzeczy – domena oraz hosting. Obie te rzeczy znajdziesz na jednej stronie wybranej przez siebie firmy hostingowej (ja korzystam z usług firmy atthost) .

Następnym krokiem jest pobranie i instalacja WordPressa. Nie martw się, brzmi to straszniej niż jest w rzeczywistości. Wybierz firmę hostingową, która specjalizuje się w stronach opartych na WordPressie.  Wówczas powinna ona zapewniać bardzo łatwą w obsłudze autoinstalację.

Po tym kroku twoja strona zostanie oficjalnie utworzona.

W pasku przeglądarki wpisz swój adres URL. Będzie on wyglądał tak – http://nazwatwojejdomeny.com/wp-admin.

Teraz na środku ekranu powinno się pojawić okienko logowania do panelu administracyjnego. Wpisz swoją nazwę użytkownika oraz hasło. Zaloguj się.

panel logowania wordpress

Gratulacje! Pierwszy krok za Toba. Teraz jesteśmy gotowi na spersonalizowanie wyglądu witryny.

2. Wybierz motyw dla swojej witryny.

Personalizacja wyglądu witryny to zdecydowanie najprzyjemniejsza i najbardziej satysfakcjonująca część tworzenia bloga.

W panelu administracyjnym wejdź w zakładkę:

Wygląd > Motywy

motywy

Kliknij „Dodaj nowy”

motyw wordpress

Na ekranie ukażą się darmowe motywy dla platformy WordPress.org. Jest ich kilka tysięcy, więc na pewno znajdziesz coś dla siebie.  Możesz je sortować wg kategorii – wyróżnione, popularne, ostatnio modyfikowane lub filtrować według właściwości.  Najeżdżając kursorem na pojedynczy motyw możesz kliknąć na „szczegóły i podgląd”. Zobaczysz wówczas podstawowe elementy motywu – kolory , czcionki, projekt motywu.

jak założyć bloga

Teraz nadszedł czas na zainstalowanie wybranego motywu. W tym celu kliknij „Zainstaluj”. Poczekaj chwilę, a kiedy pojawi się taka opcja, kliknij „Włącz”.

włącz motyw

Następny krok to spersonalizowanie motywu. W tym celu kliknij „Personalizacja” w zakładce „Wygląd”.

Personalizacja odbywa się w widoku na żywo, który pozwala na bieżąco obserwować zmiany. Pobaw się opcjami po czym kliknij „Opublikuj”.

jak założyć bloga

3. Pierwszy wpis.

Po wybraniu motywu, możesz zająć się pisaniem pierwszego wpisu na twoim blogu.

W zakładce „Wpisy” wybierz „Dodaj nowy”.

jak założyć bloga

Po wpisaniu treści kliknij przycisk „Opublikuj”. 

jak założyć bloga

Et voilà ! Twój pierwszy wpis został opublikowany! 🙂

Podziel się...

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email